آنا یوردوم گوزل کندیم هاچاسو
 

روستاى هاچاسو در پايه كوههاى معروف قراولخانا و اورتاداغ قرار گرفته و در قسمت شرق از بلند ترين كوههاى نزديك به شهرستان شاهيندژ است و از نظر موقعيت سوق الجيشى نيز در دورانهاى گذشته داراى اهميت خاصى بوده است.

قراول در توركى آذرى به معنى نگهبان است. و علت نامگذارى يكى از دو كوه روستا به نام قراولخانا بدليل كاربرد سوق الجيشى آن بوده كه در دورانهاى گذشته و درگيريهاى نظامى منطقه بعلت ديد كافى  و وسيع آن از سمت شمال غربى تا 30 كيلومترى مياندواب و از سمت جنوب شرقى نيز تا 15 كيلومترى رودخانه جغاتى (زرينه رود) از نزديكى سد بوكان تا سد نازلو مياندواب كه داراى پوشش جنگلى و عوارض طبيعى بوده زير ديد داشته و تسلط كامل بر دشتهاى اطراف دارد، به اين دليل ضمن اينكه بر زيبائى طبيعى منطقه افزوده داراى اهميت نظامى نيز در دوران گذشته بوده و نام خود را از جنگها و تلخى هاى روزگار گذشته گرفته است.

اكثر بزرگان و سالخوردگان خاطرات زيادى از اين كوه دارند و از به عنوان كوه زيبا و عزيز ايل خود ياد مى كنند.

 

                  روز ابری در هاچاسو!! 

قاراولخانا هر ساله در روز سيزده بدر در دامان خود ميزبان و پذيراى ميهمانان فراوانى از اهالى روستا و ساير روستاهاى اطراف و اهالى شهرستان شاهين دژ است.

در سمت شمال قاراولخانا كوه اورتاداغ قرار دارد كه همچون ديوارى بلند مابين دشت و كوهها قرار دارد. بعد از گذر از اين ديوار حائل مى توان زيبائيهاى تقريبا بكر و دست نخورده طبيعى را يافت كه چشم هر بيننده اى را خيره مى كند.

از مناظر طبيعى ديگر روستا مى توان به منطقه ييلاقى بيچنك اشاره كرد. بزرگان و سالخوردگان روستا از بيچنك در گذشته بعنوان يك تكه از بهشت ياد مى كنند. بيچنك تا قبل از سال 1350 منبع تغذيه دامها و محل تامين علوفه زمستانى بوده و بين ساكنان روستا به قسمتهاى كوچكى براى استفاده از علوفه آن تقسيم شده بوده است. ولى متاسفانه بعد از سال 1350 بعلت كم توجهى به اهميت مرتع و ازدياد جمعيت دام و عدم رعايت احياء مرتع و همچنين با انجام فعاليت ماشينى در زمينه كشاورزى بدست چند نفر از روستائيان و گله ها و احشام آنها بيچنك آن مالكيت و حفاظت عمومى خود را از دست داد و از زيبائى هاى آن به مراتب كاسته شد.


برچسب‌ها: هاچاسو, روستای هاچاسو, هاچه سو, روستای هاچه سو, hachasoo
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم تیر ۱۳۸۷ساعت 0:2  توسط سامان نصیری  |